czwartek, 17 marca 2011

Jaki kocioł?

Budując dom, remontując mieszkanie, często decydujemy się na ogrzewanie gazowe.
Dowiadujemy się u fachowców i z innych źródeł,jakie systemy są najlepsze i w gruncie rzeczy najtańsze w późniejszej eksploatacji.
Zaczynamy od kotła gazowego, który będzie źródłem ciepła w naszym domu. Jaki kocioł wybrać? Wiszący? Stojący? Otwarta komora spalania, może zamknięta? Atmosferyczny czy kondensacyjny? Jedno czy dwufunkcyjny?

Dylematów to nie koniec. Jakiej firmy kocioł wybrać?
Każdy producent urządzeń grzewczych ma szeroką gamę produktów od prostych i tańszych do skomplikowanych i zaawansowanych technologicznie, ale drogich.

Ten artykuł nie ma na celu wydobyć jednego złotego środka czyli taki, a nie inny, koniec i kropka. Nie, takiego złotego środka po prostu NIE MA!
Cel to raczej obiektywne naprowadzanie jakimi kategoriami się kierować w doborze urządzenia, żeby było dla dalszego użytkowania najlepsze, komfortowe, bezobsługowe no i najtańsze.

Kocioł jednofunkcyjny to takie urządzenie, które ma za zadanie dostarczyć ciepło do naszej instalacji grzewczej. Może również współpracować z zasobnikiem (wymiennikiem)ciepłej wody użytkowej (C W U) dostarczając duży komfort podczas kąpieli.
Kocioł dwufunkcyjny to urządzenie, które ogrzeje nam mieszkanie jak i również dostarczy C.W.U. bez zasobnika, a za pośrednictwem zintegrowanego wbudowanego wymiennika przepływowego. Nadaje się jednak do mieszkań i domków, gdzie odległość punktu poboru wody jest niewielka, ponieważ produkcja ciepłej wody odbywa się na zasadzie przepływu i jest ograniczona.
Kotły jedno i dwufunkcyjne jako kotły wiszące występują w dwóch kategoriach:
- otwarta komora spalania- powietrze do spalania jest pobierane z pomieszczenia w którym jest zamontowany kocioł, wiąże się to z montażem nawiewu, co w zimne dni jest nie do końca przyjemne.
- zamknięta komora spalania- powietrze jest pobierane poprzez system kominowy z zewnątrz budynku a spaliny wyrzucane przez wentylator do komina.

W następnym poście spróbuję przybliżyć funkcjonalność kotłów kondensacyjnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz